وبلاگ بچه های اتاق عمل 89 لرستان

با سلام به وبلاگ خیلی خیلی سبز,سبزپوشان جامعه خوش امدید

در روش لاپاراسکوپی عمل های جراحی بدون شکاف بزرگ پوستی تنها با چند بخیه در محل ورودی لوله های تروکار انجام می شود. زیبائی پوست حفظ میشود، درد کمتر دارد و روزهای بستری در بیمارستان کمتر بوده  و برگشتن سریع به کار و زندگی از محاسن  عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز می باشند.

 برای انجام عمل لاپاراسکوپی ابتدا با بیهوشی عمومی یا نخاعی (اسپاینال)بسته به نوع جراحی، استفاده از سوزن مخصوص یا تروکار که ابتدا در ناحیه ناف وارد شکم می شود گاز را وارد حفره شکم می کنند و سپس با عبور دوربین به داخل شکم و بزرگنمائی چند برابر آن در مانیتور لوله های تروکار بعدی بسته به نوع عمل و محل عمل گذاشته می شود و با عبور وسایل جراحی مخصوص لاپاراسکوپی از قبیل قیچی، کوتر، پنس و غیره تمام مراحل عمل جراحی به روش بسته انجام می شود.

 طول عمل لاپاراسکوپی بسته به نوع عمل و مهارت جراح از چند دقیقه برای عملهای تشخیصی مانند: بیضه پایین نیامده– کیست و واریکوسل تا 3-5 ساعت برای عملهای بزرگ مثل جراحی سرطان پروستات و تومورهای بیضه متغیر است.

 عوارض عمل لاپاراسکوپی اغلب ناچیز و قابل کنترل هستند از جمله این عوارض عبارتند از:

1        - عفونت محل ورود تروکارها

2        - آسیب با درصد بسیار کم به احشاء مجاور از قبیل روده ، کبد ،طحال .

3        - خونریزی از رگهای بزرگ و تبدیل به عمل جراحی باز که با افزایش میزان مهارت جراح از درصد آن کاسته می شود.

به طور کلی با افزایش مهارت جراح و گذراندن دوره تکمیلی آموزش لاپاراسکوپی اغلب عملها با درصد موفقیت بالا و معادل عملهای جراحی باز انجام می شود.

امروزه درصد بالائی از عملهای جراحی ناحیه لگن و شکم با لاپاراسکوپی قابل انجام است نظیر :کوله سیستکتومی، براشتن کلیه های سرطانی ،رفع محل تنگی حالب و کلیه ها ، خارج کردن سنگهای بزرگ حالب ، کاشتن مجدد حالبها به مثانه ، برداشتن غده سرطانی پروستات ،عمل جراحی واریکوسل که شایعترین علت ناباروری مردان است ، کیستهای بزرگ کلیه ،عمل جراحی RPLND که برای درمان سرطان بیضه انجام می شود و  عمل های جراحی متعدد دیگر. بطور مثال برای عمل لاپاراسکوپی نفرکتومی (برداشتن کلیه ها) بدون شکاف بزرگ، درد پهلو و برداشتن دنده ها که خود باعث افزایش درد پهلو و گهگاهی فتق محل عمل می شود، کلیه را از شکاف باریک و کوچک خارج می کنند. به علت شکاف کوچک محل عمل پس از عمل جراحی بیمار درد کمتری نسبت به عمل جراحی باز داشته و سریعتر از بیمارستان مرخص می شود و به کار و زندگی خود بر می گردد. بخیه های محل عمل 3-5 روز بعد خارج می شود و به بیمار توصیه می شود در صورت داشتن هر گونه مشکلی با محل جراحی تیم پزشکی در ارتباط باشد.کلیه های سرطانی در مراحل شروع سرطان با روش لاپاراسکوپی کاملاً قابل درمان بوده و در بسیاری از مواقع فقط قسمت سرطانی برداشته می شود و نیاز به برداشتن کل کلیه ها نیست.

در کلیه های خاموش که باعث فشار خون و عفونت های ادراری می گردند با این روش بدون شکاف بزرگ خارج می شوند.

لاپاراسکوپیک پیلوپلاستی:

تنگی محل حالب به لگنچه (UPJ) که اغلب مادرزادی بوده و در جنس مذکر و در طرف چپ اتفاق می افتد جزء بیماریهای بسیار شایع در ارولوژی می باشد که حتی در سونوگرافی دوران جنینی قابل کشف می باشد.

بسته به شدت تنگی و یک طرفه یا دوطرفه بودن آن و همچنین زمان تشخیص به علت انسداد مادرزادی موجود فعالیت کلیه به درجاتی تحت تأثیر قرار گرفته و خراب می شوند.

علامتهای UPJ یا تنگی محل انسداد حالب به لگنچه ممکن است  با درد پهلو، عفونت های ادراری، وجود خون در ادرار یا به صورت اتفاقی کشف می شوند و با توجه به اهمیت فوق به والدین توصیه می گردد در سنین پائین حتماً حداقل یکبار سونوگرافی از بچه ها را انجام دهند.

هر چه شدت انسداد بیشتر و زمان تشخیص دیرتر باشد آسیب به کلیه ها بیشتر و غیر قابل برگشت خواهد بود.

برای بررسی بیشتر UPJO و تصمیم به عمل جراحی یا پیگیری آن از سونوگرافی، IVP و DTPA اسکن استفاده می شود.

روشهای مختلفی برای درمان UPJO وجود دارد که از آن جمله به عمل جراحی باز، اندوپیلوتومی از بالا و پائین و گشاد کردن با بالون می توان اشاره کرد.

در حال حاضر دو روش عمل جراحی باز و لاپاراسکوپی بالاترین درصد موفقیت را دارد. حسن عمل لاپاراسکوپی جلوگیری از برش بزرگ روی پهلوها، درد کمتر و بهبودی سریع تر می باشد. تمام تکنیکهای عمل جراحی باز برای UPJO به روش لاپاراسکوپی قابل انجام می باشد.

در روش لاپاراسکوپی محل تنگی حالب به لگنچه قطع شده و برداشته می شود و قسمت گشاد حالب به لگنچه پیوند داده شده و با نخ ظریف ویکریل 4صفر دوخته می شود و یک عدد سوند دابل جی( jj ) در حالب و کلیه ها قرار داده شده و 4 هفته بعد به صورت سرپایی خارج می شود.

 درصد موفقیت عمل لاپاسکوپیک پیلوپلاستی بسته به طول تنگی و سابقه جراح فرق می کند در مراکز جراحی مجهز تر و جراحان با سابقه عملهای زیاد لاپاراسکوپی درصد موفقیت بالا می باشد.

 بهترین وسیله برای ارزیابی درصد موفقیت و باز شدن محل انسداد انجام ایزوتوپ اسکن از نوع DTPA با تزریق لازیکس است که در صورت تخلیه کلیه عمل جراحی موفقیت آمیز بوده است.  

لاپاراسکوپی واریکوسل:

به گشاد شدگی غیر طبیعی شبکه وریدهای بیضه واریکوسل گفته می شود.

واریکوسل در 15% مردان بالغ و در سن باروری دیده می شود. در 35 درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریکوسل در معاینه پیدا می شود.

علت واقعی واریکوسل نامشخص است. ولی نارسا بودن دریچه های لانه کبوتری و اثر فشاری روی وریدهای بیضه را از علل ایجاد واریکوسل ذکر می کنند. واریکوسل در بیضه چپ شایع است و ممکن است بی علامت یا درد بیضه با فعالیتهای سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد.

واریکوسل در معاینه بالینی توسط پزشک به صورت شبکه وریدی گشاد و درهم که با گرفتن و فشار دادن شدت گشاد شدن بیشتر می گردد ، تشخیص داده می شود.امروزه استفاده از سونوگرافی رنگی یا کالر داپلر در تأیید بیماری واریکوسل اغلب استفاده می شود.

عدم گردش خون صحیح در بیضه ها باعث اختلالاتی در تولید نطفه می گردد که عبارتند از: 1- کاهش تعداد اسپرمها 2- افزایش شکل غیرطبیعی اسپرم 3- کاهش حرکت تعداد اسپرمها که مهمترین یافته در واریکوسل می باشد. 4- در موارد شدید از بین رفتن کلی اسپرمها یا آزوسپرمی لازم به یادآوری است که واریکوسل شایع ترین علت ناباروری قابل برگشت در مردان می باشد.

 روشهای درمان واریکوسل:

هیچ درمان دارویی برای واریکوسل وجود ندارد.

تکنیک عملهای جراحی عبارتند از:1 - عمل جراحی باز  2- لاپاراسکوپی

عمل جراحی باز با برش در محل عبور وریدها با دید مستقیم و یا با استفاده از میکروسکوپ انجام می شود.

در عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی سه سوراخ نیم سانتی در ناف و کناره های شکم جهت عبور لوله تروکار و دوربین و وسایلهای جراحی داده می شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیونها  مشخص و قطع میشوند که درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز ولی درد آن کمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری در شب بیمارستان را ترک می کند.

عمل جراحی واریکوسل فقط در 50-60% موارد باعث بهبودی کیفیت اسپرم می شود. که بارزترین تغییرات پس از عمل در حرکت اسپرم ایجاد می شود که باعث تقویت حرکت اسپرم می گردد.

 عوارض پس از عمل نادر و شایع ترین عارضه هیدروسل یا جمع شدن آب در کیسه بیضه است که در صورت رشد پیش رونده آن باید با برش جراحی ترمیم گردد. در موارد نادر آسیب به شریانهای بیضه و واز ممکن است اتفاق بیفتد.

[ پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ ] [ 19:34 ] [ مصطفی نوری ]

[ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه